Než celý svět zachvátila koronavirová pandemie, stihli jsme společně s eshopem Kytary.cz a Klubem nemocných cystickou fibrózou třikrát uspořádat Koncert pro jednoho. Po Tomáši Klusovi s kapelou a folkové Devítce se představili Chinaski.

Proč Koncert pro jednoho?

Chinaski vystupovali pro šestadvacetiletou Kristýnu Altovou, která má (stejně jako všichni předchozí) cystickou fibrózu. Ta mimo další omezení znemožňuje nemocným navštěvovat hromadné akce – tedy i koncerty. Proto jsme vymysleli Koncerty pro jednoho, abychom nabídli možnost bezprostředních zážitků z přímého kontaktu s oblíbenými muzikanty.

Hlavně nezkazit překvapení

Když Kristýna přijela na místo, byla odvedena stranou do nahrávacího studia, protože nevěděla, jakého interpreta může očekávat. Chinaski sice byli na jejím wishlistu, ale o tom, že půjde konkrétně o ně, neměla do poslední chvíle tušení. V nahrávacím studiu absolvovala Kristýna rozhovor, který ve spojení s Koncerty pro jednoho pomáhá šířit povědomí o této nemoci a o činnosti Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Mezitím dorazili Chinaski v čele s Michalem Malátným a ve velmi uvolněné a veselé atmosféře začali na malém pódiu v hlavních prostorách obchodu Kytary.cz chystat nástroje a další aparát. Když měli vše připravené, začala zvuková zkouška. Jelikož studio, ve kterém seděla Kristýna, bylo odhlučněné, stále neměla ponětí o tom, jaká kapela se pro ni chystá.

Lehká nervozita z „poprvé“

Když kapela naladila a zkusmo odehrála pár songů, schovala se za regály s hudebními nástroji a čekala na příchod Kristýny. Ta přišla společně se svou maminkou a Chinaski na ni vyskočili zpoza vystavených hudebních nástrojů, aby ji překvapili. To se podařilo k velké radosti kapely a i samotné Kristýny. Po společném seznámení se Kristýna usadila na připravený gauč v první řadě pod pódiem a koncert mohl začít.

Michal Malátný byl sice trochu nervózní, protože pro jednoho člověka ještě nikdy nezpíval, ale napil se červeného vína a kapela spustila. Jednotlivé písně zpěvák doprovázel slovy o vzniku toho konkrétního songu a občas přidal i nějakou zajímavou historku, která se k němu vztahovala.

Přidáváme, přetahujeme…

Koncert trval přibližně hodinu a zazněly na něm hity jako Tabáček, Víno, 1. Signální nebo Punčocháče. Jako přídavek zahráli Chinaski na přímou Kristýninu žádost Drobnou paralelu, pak následovala ještě další dvě splněná přání a koncert tak příjemně přetahoval domluvený čas. Ten však nebyl nijak pevně daný, všechno plynulo přirozeně a bez stresu.

Jak to bude zase možné, navážeme dalším Koncertem pro jednoho. Interpreta vám samozřejmě zatím nemůžeme prozradit.  Zatím se můžete podívat, jak to vypadalo na koncertě Tomáše Kluse a kapely Devítka.