Jak prudký kopec vyjede elektrické Audi? V Číně je největším hitem aplikace s prezidentovými myšlenkami. Proč lidé věří, že je Země placatá? A kdo využije Čáru? Projděte si náš týdenní souhrn toho nejzajímavějšího ze světa marketingu.

Je to Airbnb. Ale lepší! (Údajně)

Airbnb už dávno není jen nabízení sdíleného bydlení, jde o tvrdý byznys s krátkodobým bydlením, který dělá vrásky na čele nejednomu městu na světě. Španělský urbanista Sito Veracruz proto začal nabízet férovější variantu bydlení s přídomkem autentické. Jeho FairBnB klade důraz na zodpovědnost pronajímatelů vůči místu, takže peníze vydělané z turismu se částečně vrací jako investice do dotčených městských čtvrtí. Služba zatím v testovacím režimu funguje v Amsterdamu, Benátkách, Bologni, Valencii a Barceloně.

Kdo může za víru v placatou Zemi?

Víte, kdo může za skutečnost, že „pravdě“ o placaté Zemi věří stále více lidí? Nejsou to nekvalitní vzdělávací ústavy, rodinní příslušníci či zednářské spolky dychtící po světovládě. Podle vědců je na vině YouTube. Prý jsou videa s touto fantasmagorií tak přesvědčivá, že tomu prostě lidi věří. Podívejte se sami, ale až pak začnete šířit tyto bludy, nemůžete říct, že jsme vás nevarovali.

Fotka Měsíce, jakou svět neviděl

Fakt, že Měsíc je kulatý, uznávají i všichni fanoušci placaté zeměkoule. James McCarthy nyní vytvořil fotografii této jediné přirozené družice naší planet, kterou poskládal z 50 000 digitálně upravených snímků. Takže pokud hledáte výzdobu kanceláře, která vám zaručí neustálou hlavu v oblacích, máme tip.

Aplikace pro lidi na ulici a narkomany

Americkým Chicagem se inspirovala neziskovka Podané ruce, která v Brně finalizuje mobilní aplikaci Čára. Ta má být dostupná od konce února lidem, kteří žijí na ulici, a také závislým na drogách. Aplikace jim má pomoci s hledáním noclehu, jídla a pití a také s výměnou jehel a stříkaček nebo je může upozornit na novou nebezpečnou drogu, která se objevila v ulicích. Podle pracovníků neziskovky jsou chytré telefony mezi těmito lidmi běžné a díky rozšíření bezplatných wifi sítí pro ně není problém připojení k internetu.

Elektrické Audi na sjezdovce

Audi oprášilo 33 let starý nápad, kdy své Quattro vytáhlo na skokanský můstek se sklonem 39 %. Tentokrát šlo o prototyp elektrického E-Tronu a sjezdovku se sklonem až 85 %. Mimochodem, všimněte si, že Audi na tomto testu spolupracovalo s jinou globální firmou, s Red Bullem. Užší kooperace mezi značkami patří k marketingovým trendům, o nichž jsme už psali. Tyhle reklamy se jen tak neochodí…

Verze z roku 1986:

Letošní novinka:

Velký bratr je v Číně skutečností

Informace o tom, že čínská vláda se v podstatě rozhodla gamifikovat běžný život svých občanů, jste určitě už slyšeli. Čteš správné knihy – body plus; přecházíš na červenou – body minus… A součet pak ukáže, jestli máš nárok například na jízdenku na vlak. Nově je v říši středu nejstahovanější aplikací propagandistická Xuexi Qiangguo (Studuj a učiň Čínu silnou), která slouží jako agregát veškerých zpráv o čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi a jeho myšlení. To bylo totiž před dvěma lety kodifikováno jako oficiální filozofie této země.

Jak jsou na tom české startupy?

Růst poptávky po lidech z marketingu, administrativy či managementu zaznamenaly loni české startupy. Vyplývá to z průzkumu portálu StartupJobs. Ten se letos také poprvé zaměřil na mzdové nároky kandidátů i akceptovatelnost ze strany firem. Zajímavým se také ukázalo pořadí oblíbenosti benefitů, kdy vyhrává možnost home office a dlouhá dovolená.