Vánoční spoty jsou vždy plné dětí, dojetí, lásky a bůhví čeho ještě. Letošek není výjimkou. Jednu zvláštnost ale přeci jen má, objevila se zakázaná vánoční reklama – která navíc svým sdělením válcuje všechny ostatní.

Samozřejmě začneme u Johna Lewise, jehož vánoční reklamy jsou vždy netrpělivě očekávány. A ani ta letošní nezklamala. The Boy and The Piano v hlavní roli s Eltonem Johnem je přesně, co jsme všichni chtěli.

Pak tu máme The Big Night v produkci Sainsbury’s. V hlavní roli děti, hodně dětí. Je to sázka na jistotu, která se jen tak neokouká. Letos navíc okořeněná nezapomenutelným výkonem chlapce-zástrčky (čas cca 1:20).

Možná ještě lepší je video „behind the scenes“ (obzvlášť doporučujeme čas cca 2:42 a chuděru baňku „I´m okay.“)

Jestli vám ani po těchto reklamách s milionovými rozpočty nezvlhly oči, připravte se na slzavé údolí. Oba tyto opusy strčil do kapsy kousek za padesát liber. Je sice už z roku 2014, ale jeho tvůrce Phil Beastall jej znovu zveřejnil jako reakci na dle jeho názoru poněkud materialisticky vyznívající reklamu s Eltonem Johnem. Nejde tedy o klasickou reklamu ve smyslu, že by propagovala nějakou značku.

Utřete slzy, přeskočíme k příjemnému a stylovému humoru. Italská IKEA vykouzlí vánoční atmosféru i v rozbitém výtahu. Jednoduché, svižné, s nadhledem.

Našim interním vítězem je reklama na Iceland Foods, která se však pro své politické vyznění dočkala televizního zákazu. Koluje tak jen na internetu. Celebrity, děti, dojáky… Všechno dobrý, ale společensky nejdůležitější problémy dneška jsou trochu někde jinde.

Pro lidi, kteří nevládnou angličtinou je i verze s českým dabingem.

Vánoční reklamy mohou být jako ty tuzemské, které už od září vykřikují, jak moc black je jejich předvánoční friday, jak moc sexy je nakupování na splátky nebo proč nutně musíte dát bambilion za nový telefon. Ale mohou také mít myšlenku, která přesahuje konzumní šílenství západního civilizace, nutí nás zamyslet se a v ideálním případě pozměnit své spotřebou řádně zmasírované návyky. Hádejte, která cesta je podle nás ta správná?

Užijte si klidný advent a příjemné Vánoce.