Nezaměstnanost se v České republice drží na rekordně nízké úrovni. V únoru 2018 byla 3,7 %, což nemá žádný jiný stát v Evropské unii. Není proto divu, že sehnat a udržet dobré pracovníky je úkolem, při němž je potřeba vyvinout mnohem větší úsilí než v minulosti. Prostý inzerát už zkrátka nestačí, musíte zapojit marketing.

Zapomeňte na inzertní klišé

Jaký by měl být váš nový zaměstnanec? Loajální, flexibilní, spolehlivý a ochotný se učit novým věcem – jasně, to všichni víme, a každý uchazeč to o sobě bez mrknutí oka řekne. Stejně tak je automatické, že vaše společnost je spolehlivá, dynamicky se rozvíjející a zaměstnanecký kolektiv je přátelský. Pracovní inzeráty vypadají jako přes kopírák a stejně tak i odpovědi uchazečů. Vy ale hledáte někoho výjimečného, někoho, kdo vaši firmu pozvedne, kdo bude dlouhodobým přínosem. Tady už standardní náborové postupy nestačí, dnes musíte zapojit výraznou kreativu.

„Lidi jsou různý a různý koníčky maj…“

Koho hledáte? Toto je naprostým základem, na který si musíte co nejpřesněji odpovědět. Hledáte právě vylíhnuté absolventy, nebo praxí ostřílené profíky? V Praze, Brně, na Ostravsku? Lidi, kteří jsou týmoví hráči, nebo spíš samotáře? Lidi, kteří zkoušejí něco nového a nebojí se riskovat, nebo usedlejší typy, které především potřebují živit rodinu? Čím přesněji si definujete ideálního uchazeče, tím efektivněji své snažení zacílíte.

Ať se můžeme od něčeho odpíchnout

Zhusta se setkáváme s tím, že klienti vlastně přesně neví, koho hledají. Ví, jakou pozici potřebují obsadit, ale sami si neumí definovat, jakého uchazeče si představují. V této fázi nastupuje pohled zvenčí, který nabídne třeba kreativní agentura.

Lidé z agentury jsou zvyklí pracovat analyticky a v širším kontextu. Nelekejte se proto, když vás na první schůzce budou bombardovat otázkami, které by vás vůbec nenapadly.

Někdy pomáhají i detaily. Například při hledání obchodníků pro jednu pojišťovnu jsme věděli, že hledáme muže i ženy, ale oslovovat můžeme v mužském rodě, protože ženám, které hledáme, tato nesrovnalost nevadí a neuráží je.

Výsledkem společné práce HR s agenturou je ideální uchazeč (nebo uchazeči), na které se náborová kampaň musí zaměřit. Jakmile víme, koho hledáme, můžeme se pustit do tvorby kampaně.

Neříkejte co, ale proč

O sociálních sítích si můžeme myslet všechno možné, pravdou ale zůstává, že v současnosti jde o primární prostor, na kterém nábor nejčastěji probíhá. Facebook, LinkedIn, Twitter či Instagram – všude sem chodí vaši možní noví zaměstnanci.

Sociální sítě (především Facebook) umí velice přesně zacílit vaše sdělení. Díky tomu nemusí těžiště vaší kampaně spočívat v informaci, že hledáte lidi, ale můžete jít o stupínek výš. Odpovídejte na otázku, proč hledáte právě toho, komu se váš inzerát zobrazil.

Využijte lidi, které už máte

Lidé jsou vůči inzertním floskulím, které jsme vypsali výše, imunní. Sdělení o stabilitě, dynamickém růstu či přátelském kolektivu je nechávají zcela chladnými. Jenže jak lidem sdělit tyto pozitivní hodnoty, na kterých vaše společnost stojí?

Místo chladného a anonymního inzerátu postavte za tyto informace konkrétní lidi. Nejlépe pak spokojené zaměstnance, kteří u příjemců sdělení budou vypadat důvěryhodně. Proč by někdo, koho práce u firmy štve, spojoval své jméno a svou tvář s náborovým inzerátem?

Na stávajících zaměstnancích můžete celou kampaň i postavit. Touto cestou jsme šli při hledání obchodníků do pojišťovny Generali. Vytvořili jsme webovou stránku Práce v Generali, na které jsme zveřejnili skutečné příběhy zaměstnanců této společnosti, které jsme doplnili o fotografie a videa. Ani při tvorbě vizuálu jsme nepracovali s herci, ale s pracovníky Generali. Obsah jsme dále cíleně sdíleli na sociálních sítích.

Výsledek splnil očekávání, do Generali dorazily stovky žádostí o práci.

Tento postup má však svá úskalí. Velký pozor si dejte na autenticitu a uvěřitelnost. Superlativy a bombastická adorace spolehlivě odradí všechny, o které stojíte.